Osmaši su posjetili Vukovar

Autor: Ivana Kuvačić, 26. 4. 2017.

U sklopu projekta „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“, kojeg je pokrenuo Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar, zajedno s Ministarstvom znanosti obrazovanja i sporta i Ministarstvom hrvatskih branitelja, naši učenici 8. razreda su od 19. do 21. travnja bili na terenskoj nastavi u Vukovaru. Pratila ih je njihova razrednica Kata Tomas. Kako im je bilo i što su sve vidjeli i doživjeli pročitajte u tekstu naše učenice Lucije Čagalj, a fotografije izleta možete pogledati ovdje.

VUKOVAR, HEROJ MOJ

dvodnevna terenska nastava

Vukovar, Grad heroj. Dok je još u tom gradu sjalo sunce, dok su ptice pjevale, dok je nebo bilo plavo, odjednom ga je zavila tama. Izgasila se nada za svijetlom budućnosti, ljudi koji su željeli izgraditi bolju budućnost odjednom su morali u ruke uzeti puške i krenuti u obranu svoga grada. Mnogi od njih su, nažalost, sada anđeli. Rat ih je uzeo. Naši hrabri momci s krunicama u rukama dali su život za slobodu Vukovara.

U Vukovar smo išli na dvodnevnu terensku nastavu. Čim smo došli i smjestili se u hostel Dubrovnik dobili smo upute i pravila ponašanja. Tako to uvijek bude. Zatim smo se malo odmarali. Drugi dan posjetili smo Muzej vučedolske kulture, išli smo i u Muzej grada Vukovara koji me malo rastužio. Ondje smo vidjeli brojne fotografije koje prikazuju naše heroje. Nakon ručka smo prisustvovali predavanjima o Domovinskom ratu koje je bilo jako zanimljivo, i o bitci za Vukovar. Zatim smo se malo odmorili i krenuli u centar grada Vukovara. Mogu vam reći da je Vukovar jako zanimljiv grad. Mnoge kuće još uvijek nose ratne rane i podsjećaju na grozote rata. Treći dan smo obišli dvorište vojarne i vidjeli oklopna vozila (tenkovi i transporteri) i mine koja su se koristila za obranu grada. Pregledali smo i prostoriju u kojoj su bili izloženi ostaci logora. Vidjeli smo tzv. kukuruzni put preko kojeg su naši vojnici skrivećki dobivali potrepštine, Trpinjsku cestu (Groblje tenkova). Tu smo iskoristili priliku da se svi zajedno fotografiramo na tenku. Posjetili smo Memorijalni muzej, spomenik Blage Zadre, Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata na kojem se nalazi 938 bijelih anđela (križeva). Odveli su nas i u bolnicu gdje smo vidjeli uređene prostorije koje su obnovili nakon rata. Pogledali smo prezentaciju i čuli koliko je puta granatirana bolnica. Jako nam je bila zanimljiva priča o tome kako je bomba Krmača pala pacijentu u krilo, ali nije eksplodirala. Na tom mjestu je i sada rupa koja je osvijetljena crvenom bojom. Išli smo i na Ovčaru gdje je bilo malo jezivo. Posebno me se dojmio Vodotoranj kojeg smo posjetili odmah iza Ovčare. Rastužilo me kad sam vidjela kako je uništen. Svaka njegova rupa ima priču i podsjeća nas na to što je rat. Vodotoranj je bio jedna od posljednjih stanica našeg izleta. Nakon njega smo otišli u Školu mira gdje je bio organiziran kviz o svemu što smo vidjeli i naučili tijekom boravka u Vukovaru. Naša razredna kolegica i prijateljica Matea Bartulović je osvojila prvo mjesto na tom kvizu. Bravo, Matea!

I tako je prošao naš izlet u Vukovar. Kući smo se vratili i sretni i tužni. Tužni jer nas je dodirnula sudbina Grada heroja i naših vojnika, a sretni jer smo to vidjeli i doživjeli. A i postali smo bliži kao razred.

Lucija Čagalj, 8. razred