PREDUPISI u prvi razred za školsku godinu 2020./2021.

Autor: Ivana Kuvačić, 7. 2. 2020.

Poštovani roditelji naših budućih prvašića!

Prijava školskih obveznika vršit će se elektronskim putem na obrascu  PRIJAVA ZA PREDUPIS  (kliknite OVDJE koji se nalazi se  nalazi na mrežnoj stranici www.dalmacija.hr.

Prijave se vrše od 10. do 20. veljače 2020. godine.

Image result for predupisi

Školski obveznici su:

• djeca rođena od 1. travnja 2013. do 31. ožujka 2014.
  • djeca rođena od 1. travnja 2014. do 31. prosinca 2014. za koju roditelji, odnosno staratelji žele ostvariti pravo na prijevremeni upis u prvi razred osnovne škole,
  • djeca kojima je za šk.god. 2019./2020. rješenjem Ureda, odgođen upis u prvi razred osnovne škole,
  • djeca koja trebaju privremeno oslobađanje od upisa u prvi razred osnovne škole.

(za sve informacije kliknite "više")

Učenik se prijavljuje za upis u školu prema prebivalištu odnosno upisnom području škole (matična škola), gdje se obavlja provjera spremnosti djeteta za upis (testiranje i liječnički pregled) sukladno dogovoru s roditeljem.

Ako se dijete želi iz opravdanog razloga upisati u školu kojoj ne pripada prema upisnom području (produženi boravak ili neki drugi razlog) u postupku prijave, prijavljuje obje škole s naznakom željene škole i razloga. Provjeru spremnosti obavlja u matičnoj školi, nakon čega se javlja željenoj školi radi dogovora.

Nakon obavljene prijave djeteta Uredu, roditelj odnosno staratelj obavezno se treba javiti školi od 2. do 9. ožujka 2020. godine radi dogovora o terminu testiranja djeteta.

Potrebna dokumentacija: OIB, kopija domovnice i rodnog lista (vrijede bez obzira na datum izdavanja), potvrda o pohađanju predškole (nije potrebna ako je dijete pohađalo DV Zagvozd).

Za odgodu upisa za šk.god 2019./2020. ne podnosi se zahtjev već je potrebno u prijavi online označiti: „najava za odgodu upisa“.

Za prijevremeni upis roditelj odnosno staratelj osim prijave online, dostavlja osnovnoj školi i mišljenje stručnog tima predškolske ustanove.

Za privremeno oslobađanje od upisa u prvi razred (djeca s težim oštećenjem zdravlja), roditelj odnosno staratelj podnosi zahtjev Uredu državne uprave (Ispostava Imotski) na priloženom Obrascu 6. Uz zahtjev prilaže i medicinsku dokumentaciju.

OBRAZAC 6

Za naše područje zahtjev se upućuje na adresu:

Ured državne uprave
Služba za društvene djelatnosti
Odjel za prosvjetu, kulturu, informiranje, sport i tehničku kulturu
Ante Starčevića 23
21260 Imotski

i/ili e-mailom:

prosvjeta.imotski@gmail.com

Stručna povjerenstva škola predlažu raspored utvrđivanja psihofizičkog stanja djece i dostavljaju ovom Upravnom odjelu do 23. ožujka 2020. godine Isti će se objaviti putem medija, na internetskim stranicama Upravnog odjela i škola te na oglasnim pločama škola i zdravstvenih ustanova.

Postupak utvrđivanja psihofizičkog stanja djece radi upisa u prvi razred osnovne škole provodi se u osnovnoj školi kojoj dijete pripada prema upisnom području u razdoblju od 31. ožujka do 15. lipnja 2020. godine. Iznimno, ako se radi o djeci s već utvrđenim teškoćama u razvoju mogu pristupiti utvrđivanju psihofizičkog stanja od 1.veljače do 15. travnja.

Ako se dijete upisuje u osnovnu školu kojoj ne pripada prema upisnom području, osnovna škola koju će dijete pohađati pisanim putem će zatražiti od osnovne škole kojoj dijete pripada prema upisnom području mišljenje o psihofizičkoj spremnosti djeteta za upis u prvi razred osnovne škole.

U obrascu možete odabrati željeni prvi strani jezik (za našu školu je to engleski jezik). Rano učenje prvog stranog jezika moguće je prema Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi već od prvog razreda osnovne škole. Odabrani strani jezik za koji se roditelj izjasni time postaje prvi obvezni jezik, a izbor drugog i trećeg stranog jezika odvija se u četvrtom razredu osnovne škole.

Ako budete imali kakvih teškoća pri obavljanju predupisa javite se  u školu (ponesite sa sobom djetetov OIB).