SINJ I TRILJ

Autor: Ivana Kuvačić, 2. 11. 2017.

Učenici nižih razreda MŠ Zagvozd i PO Dobrinče 26. listopada su bili na terenskoj nastavi u Trilju i Sinju. Kako im je bilo pročitajte u tekstu učenice 4. razreda, Nine Tomičić. Fotografije možete pogledati ovdje.

TERENSKA NASTAVA U SINJ

Radosno sam čekala od večeri do jutra kada će taj naš izlet više početi, a kad ujutro u sedam sati zove mama „budi se Nina“!  Radosno sam poskočila, stavila svoj ruksak i otišla na autobusnu stanicu. Kad sam stigla ispred škole moji prijatelji imali su prekrasne ruksake. Ušli smo u autobus i iščekivali kada ćemo napokon stići na naše odredište, u Muzej triljskog kraja. Dočekala nas je ljubazna gospođa koja je s oduševljenjem pokazala mali muzej prepun starih stvari. Nakon razgledavanja imali smo radionicu; kolažom smo izrađivali ono što nam se najviše u muzeju svidjelo. Potom smo krenuli prema Sinju i odmah posjetili crkvu Čudotvorne Gospe Sinjske gdje smo se pomolili i poslušali predavanje svećenika o slici Čudotvorne Gospe Sinjske, za koju se prema legendi smatra da je njenim čudotvornim utjecajem Sinj zauvijek oslobođen od turske vlasti. Budući nam je svećenik rekao da su upravo tu sliku iz Rame, potjerani od Turaka, donijeli u crkvicu na Tvrđavi, zajedno smo se uputili prema Tvđavi. Od gore smo imali prekrasan pogled na grad Sinj. Polako smo krenuli prema Muzeju Sinjske alke koji nam se posebno svidio. Po dolasku u muzej pogledali smo bitku pod Sinjem, vidjeli prikaz alkarske povorke načinjen u prirodnoj veličini te saznali sve o viteškoj igri Alci. U muzeju je bio mali pult, na kojem smo mogli kupiti suvenire kao uspomene na ovu našu terensku nastavu. Umorni, ali s oduševljenjem krenuli smo na Seosko gospodarstvo Panj gdje smo ručali i igrali razne igre na otvorenome. Posebno nam se svidjelo natjecanje u Sinjskoj alci gdje su alkari bili i odjeveni u prigodnu alkarsku nošnju. Mojim prijateljima, kao i meni, terenska nastava se jako svidjela te smo uz igru puno toga naučili o gradu Sinju i okolici.

Nina Tomičić, 4. razred

« Svibanj 2024 »